Sečila odvajajo tekoče odpadne snovi iz telesa. Ko se vnamejo, običajno ne gre za resne bolezni, vsekakor pa so te izjemno neprijetne. Za vnetja so še posebej dovzetne ženske, ki imajo krajša sečila in s tem vanje lažje prodrejo bakterije.
Zakaj pride do vnetij?
Najpogostejši vzrok za vnetja so bakterije iz črevesja, ki ostanejo na koži okoli anusa in se nato prenesejo v sečila.
Med pogostimi vzroki so tudi spolni odnosi, med katerimi se lahko bakterije iz vagine prenesejo vse do sečil.
Še en vzrok je predolgo zadrževanje urina. Mehur je namreč mišica, ki se raztegne, da zadrži urin in skrči, ko se sprazni. Če z obiskom toalete zavlačujemo predolgo, se mehur preveč raztegne in sčasoma oslabi. V takšnem mehurju nato neprestano zastaja star urin, kar privede do okužb.
Nas res muči okužba sečil?
Simptomov okužbe skorajda ne moremo spregledati, saj nas neprestano tišči na stranišče, med uriniranjem pa nas prebada pekoč občutek. Pogosto izločimo male količine urina, v katerih lahko zaznamo celo nekaj krvi, ki ga obarva rožnato. Potreba po uriniranju se kmalu vrne, pojavijo pa se tudi bolečine v spodnjem delu trebuha in hrbta.
Pomembno je, da v primeru tovrstnih simpotomov ugotovimo, ali gre za dejansko okužbo sečil ali pa težave povzročajo spolni organi. Ali gre za prisotnost bakterij v urino, ugotovite s pomočjo domačega testa okužb v urinu. Tako si boste lahko pravočasno zagotovite ustrezno zdravljenje. V primeru okužbe se posvetujte z zdravnikom, a nikar prepogosto ne jemljite antibiotikov, ampak raje pravočasno poskrbite za preventivo.
Preprečite vnovične okužbe
Vaša najpomembnejša naloga je dobra higiena. Po opravljanju velike potrebe vedno brišite zadnjik proti zadnji strani, da bakterij ne zanašate proti sečilom. Še bolje bo, da se vsakič umijete z vodo. Umijte se tudi pred in po spolnem odnosu.
Pijte dovolj vode, ki bo odplaknila bakterije iz sečil ter praznite mehur takoj, ko vaše telo to zahteva. Tudi uriniranje pred in po seksu lahko odplakne bakterije, ki bi sicer zašle v sečila.
Nosite bombažne spodnjice in bombažne, nebeljene damske vložke. Drugi materiali so lahko namreč kot nalašč za razmnoževanje bakterij, saj se v njih zadržuje vlaga.
Poleg tega pijte veliko brusničnega soka ali uživajte brusnični čaj oziroma prehrambna dopolnila kot so origanovo olje in d-manoza.